Ve výzkumu provedeném v prvním pololetí roku 2020 položili výzkumníci 45 otázek celkem 539 učitelům zeměpisu v Česku (jednalo se o reprezentativní soubor 10 % všech učitelů geografie na ZŠ). Výsledky rozdělily české učitele do devíti pojetí – kategorií.
Výzkumníci vyšli z myšlenek anglického experta Simona Catlinga, který poukázal na to, že pro kvalitní výuku geografie není důležitá jen geografická znalost, ale také to, jak učitel umí své znalosti využívat ve výuce. S tím souvisí učitelovy preference v oblasti geografie – tedy jaké upřednostňuje geografické myšlení, a současně do jaké míry bere ohled na žáky a jejich vzdělávací potřeby.
„Existují učitelé, kteří mají solidní odborné znalosti, ale chybí jim dovednost tyto znalosti zprostředkovat žákům – nejen ve formě výkladu, ale také formou aktivního zapojení žáků do vlastního učení,“ říká jeden z autorů výzkumu Petr Knecht. „Může se tak stát, že učitel s hlubokými odbornými znalostmi může tíhnout k tomu pamětní znalosti vyžadovat také od svých žáků. To ovšem může způsobovat nízkou atraktivitu zeměpisu v očích žáků a pocit, že izolované geografické znalosti nejsou využitelné v běžném životě.“ Naopak se ale také může stát, že „učitel, může svou odbornou neznalost maskovat například tím, že ve své výuce ve vysoké míře inklinuje k populárním tématům, např. k environmentálním otázkám a chodí s žáky častěji ven. V tomto případě se ale může jednat jen o ztrátu času, neboť výuka není odborně ukotvena.“
V online kalkulačce si můžete vyzkoušet, jaké pojetí vám diagnostický model vybere.
V ideálním případě by měl učitel geografie operovat ve více pojetích a současně by měl i jednotlivá pojetí výuky jasně odlišovat a smysluplně je kombinovat. Projekt je ideální platformou pro to, aby výuka geografie byla zábavná pro žáky i pro učitele a aby byla v souladu s aktuálními trendy v odborné geografii.
Identifikace Vašeho pojetí výuky geografie je důležitým krokem k tomu, aby Vaše výuka byla odborně fundovaná a současně zábavná pro Vás i Vaše žáky. Aplikace Vám nabídne možnosti, jak ještě více rozvíjet Vaše převažující pojetí. Ukáže Vám učební úlohy, aktivity, pomůcky, případně související postupy hodnocení a výukové metody, kterými lze obohatit to, na co jste zvyklí.
Geo4Tea Vám současně umožní nahlédnout do jiných pojetí a nechat se inspirovat tím, jak by někdo jiný uvažoval nad geografickým učivem. Budete překvapeni, kolika způsoby je možné probírat jedno geografické téma. Na příkladech z praxe Vám ukážeme, jaká pojetí výuky geografie existují, a jak dosáhnout komplexního pojetí geografie.
Podívejte se na uspořádání všech pojetí a jak jsou provázána a v jaké jsou skupině. Vazby mezi pojetími lze chápat i jako návod pro systematické objevování všech pojetí.
(Klikejte! V obrázku je stručně popsána povaha jednotlivých pojetí. Otazníky vysvětlují vazby mezi pojetími.)
VÝZKUMNÉ TEXTY, KTERÉ SE STALY PODKLADEM NAŠÍ MISE:
Svobodová, H., Spurná, M., & Knecht, P. (2020). Pojetí geografie a geografického vzdělávání u studentů učitelství v Česku. Geografie, 124(4), 501-526.
Knecht, P., Spurná, M., & Svobodová, H. (2020). Czech secondary pre-service teachers’ conceptions of geography. Journal of Geography in Higher Education, 44(3), 458-473.
Spurná, M., Knecht, P., & Svobodová, H. (2021). Perspectives on geography education in the Czech National Curriculum. International Research in Geographical and Environmental Education, 30(2), 164-180.
Knecht, P., & Spurná, M. (2022). Does specialization in geography teaching determine teachers’ conceptions of geography teaching? International Research in Geographical and Environmental Education, 31(3), 242-260.
PREZENTUJEME PRO SYPO: